Трудно ни е да се доверим защото сме опитали почти всичко. Аз няма да ви обещавам чудеса…….. Всичко зависи от самитe Вас. “Да си помогнем сами”/ Ваня Гунчева/
Сподели

■Хранене според кръвната ви група

Храненето според кръвната ви група не е поредната новост. Зад него стои трудът на цели два живота. Това са д-р Джеймс Д ’ Адамо и д-р Питър Д ’ Адамо, баща и син, които са посветили голяма част от живота си да изследват, анализират и систематизират влиянието на различни храни върху всяка от кръвните групи.

Според тях, ако се храните според кръвната си група можете успешно да регулирате теглото си, да се чувствате в тонус и да се предпазите от различни заболявания.

Защо кръвните групи могат да влияят толкова много върху начина ни на хранене или по-скоро как храната на един може да е отрова за друг? За да намерят отговор на тези въпроси, създателите на кръвно-груповото хранене ще ни върнат хиляди години назад, за да проследим механизма на възникване на всяка една кръвна група. Преди всичко обаче трябва да изясним какво точно представляват кръвните групи.

Всеки е чувал малко или много за кръвните групи. Навярно повечето от вас не са й отдавали съществено значение, освен ако не ви се е налагало кръвопреливане или кръводаряване. Казваме „аз съм А положителна”, така като казваме зодията си, когато ни попитат, без да влагаме особен смисъл. Някой попрочел нещичко тук-там понякога заключва с мъдра мисъл, че не трябва да ядете еди-какво си, но дотам. Разбира се, далеч съм от мисълта че сред вас няма хора, които наистина се интересуват или дори успешно се хранят според кръвната си група. Затова статията е ориентирана към онези, които не са съвсем наясно какво представляват кръвно-груповите диети.

 

СЪЩНОСТ НА КРЪВНАТА ГРУПА

Ние съществуваме в постоянен контакт със заобикалящата ни среда. Тази среда е малко или повече враждебно настроена към здравето на нашия организъм – бактерии, вируси, токсини, стрес и всякакви други нашественици ни атакуват потоянно. Понякога атаките им са успешни и това води след себе си някакво заболяване. Но в по-голяма част от случаите организмът се справя със заплахите. Това става благодарение на нашата имунна система и верните й стражи – белите кръвни телца, които никога не спят. Те действат на принципа да защитат своето и да унижщожат чуждото. Но как разпознават собствените ни клетки от вирусите и бактериите?

Природата е измислила много интелигентен за целта метод, който е свързан с химически маркери, наречени антигени, намиращи се в клетките. Всяка форма на живот, от вируса до човека, притежава единствени по рода си антигени. Един от най-силните антигени на човека е този, който определя кръвната група. Кръвните групи носят името на антигена, който е в червените кръвни телца т.е. ако сте с кръвна група А, антигенът в кръвните ви клетки е А, ако сте кръвна група Б, антигенът респективно е Б, ако сте кръвна група АБ, притежавате и А и Б антиген, а кръвна група 0 има антиген 0.

Когато антигените на кръвната група усетят чужд антиген (вирус, бактерия и др.), те произвеждат антитела срещу този антиген. Когато тези антитела се сбъскат с чужд антиген, протича реакция, наречена аглутинация (слепване, прилепване). Антитялото се прикрепя към вирусния антиген и го прави изключително „лепкав”. По този начин клетките на чуждите нашественици прилепват едни към други, което улеснява тяхното отстраняване.

Каква е връзката обаче между кръвните групи и начинът на хранене? Доказано е, че редица храни могат да аглутинират клетки на определени кръвни групи, а на други не. Това означава, че храната, която е полезна за един, вреди на друг. Но за това след малко, нека сега се върнем хиляди години назад и проследим причините за възникване на кръвните групи.

 

ИСТОРИЯ НА КРЪВНИТЕ ГРУПИ

Основният проблем на първобитния човек е бил свързан с оцеляването. Ако оставим настрана борбата с дивите зверове, всевъзможните инфекции и паразити, за да оцелее е трябвало да намира на храна. Хората мигрирали от един район на друг, с единствената цел, да намерят препитание. Поради тази миграция се променяла заобикалящата среда и начин на хранене, което изисквало приспособяване на храносмилателната и имунната системи към новите условия.

Преди около 40 000 г.пр.Хр. съществувала само кръвна група 0. Изкачването на човека на върха на хранителната верига бележи най-високата точка на еволюция на тази кръвна група. Хората тогава били изкусни ловци и се препитавали предимно с дивеч. Те се местели от едно място на друго, когато храната свършвала. Това разбира се не можело да продължава вечно и месоядните се превърнали във всеядни, като в храненето и навлезнали диви плодове и ядки и риба.

Между 25 000 и 15 000 г.пр.Хр. част от мигриращите ловци спряли да тъсят постоянно дивеч и се установили на едно място, като започнали да отглеждат земеделски култури. Напълно различният начин на хранене и живот довел до изменение в храносмилателната и имунната система на тези хора. Така се създала се кръвна група А.

Кръвна група Б се е появила между 10 000 и 15 000 г.пр.Хр. в отговор на промяна на климата начина на хранене, когато част от хората поели на север към територии, подходящи за развитие на животновъдство.

Кръвна група АБ е най-скоро възникналата и най-рядко срещаната (около 5% от населението). Данни за нейното съществуване има от едва 10 – 12 столетия. Тя е резултат от смесването на кръвна група А с кръвна група Б. Съчетава в себе си, както благоприятни, така и неблагоприятни страни на тези две кръвни групи.

 

ОПАСНИТЕ ЛЕКТИНИ

Между храните, които приемаме и кръвта ни протичат ред химически реакции. Невероятно, но факт – днес в началото на 21-ви век имунната и храносмилателната ни системи, предпочитат храната които хиляди години са консумирали предците ни със същата кръвна група. Това е така, заради вид протеини, наречени лектини. Те се срещат в храната и притежават отличителни черти, толкова близки до антигена на дадена кръвна група, че го правят „враг” на друга т.е. това, което е полезно за една кръвна група си е направо отрова за друга. Лектините, които не са свойствени за нашата кръвна група не се храносмилат пълноценно и попадат в различни органи, където започват да аглутинират клетките. Това може да създаде различни проблеми – от ентерит до чернодробна цироза.

За щастие повечето лектини не са животозастрашаващи, а и имунната ни система унижщожава 95% от тях. Но все пак 5% от тях успяват да достигнат в кръвообръщението. Това е равносилно всеки ден да поемаме минимална доза отрова, рано или късно това ще окаже своите последствия.

Това е и част от генезиса на наднорменото тегло и повечето заболявания. Решението на проблема е да започнете да се храните според кръвната си група и да ограничите храни с лектини, които аглутинират вашите клетки. Това освен, че ще ви помогне да контролирате теглото си и да се предпазите от редица болести, може да ви излекува и от съществуващи такива. Естествено трябва да знаем кои са тези храни, затова ще ги разгледаме поотделно за всяка кръвна група.

 

ХРАНЕНЕ ЗА КРЪВНА ГРУПА 0

Хората с кръвна група 0, съхраняват паметта за храненето от най-древни времена. Тяхният начин на хранене включва приемът на много животински протеини, умерено количество мазнини и сравнително малко въглехидрати. Това ги поддържа в състояние на умерена кетоза и ускорява метаболима им – нещо от което кръвна група 0 се нуждае. Друго средство за ускоряване на метаболизма са йод-съдържащите храни, като морската, тъй като тази кръвна група има склонност към намалено производство на тироидни хормони. От храните, които пък задъжат метаболизма ви най-много се пазете от зрял боб, брюкселско зеле, жито и пшеница, зеле, карфиол и леща.

При кръвна група 0 се препоръчва консумацията на говеждо месо, като основен източник на животински протеини. Може да се разнообразява с пилешко и пуешко. Но избягвайте свинското месо във всичките му форми.

Нуждата от много белтъчини можете да допълните и с консумация на почти всички видове риба и морски продукти. Избягвайте естествено пушените и мариновани храни, както и тлъстите дънни риби. От яйцата можете да консумирате неголеми количества белтъци и до 1 жълтък дневно.

Млечните продукти не са много полезна храна за вас. Все пак ограничени количества обезмаслено кисело мляко и извара няма да ви навредят.

От ядките и семената ще си набавите необходимите неанситени мазнини. Предпочитайте орехи, бадеми, лешници, тиквено и слънчогледово семе. Отбягвайте бразилски орех, кашу, фъстък и шам-фъстък.

По-голямата част от бобовите храни не са особено полезни, тъй като забавят метаболизма. Само от време на време може да разнообразявате менюто си с малко грах и зелен фасул.

Повечето въглехидратни храни не се отразяват добре на кръвна група 0. Малки количества от тях си набавяйте от бял и кафяв ориз, овесени ядки, елда, киноа. Избягвайте всички останали.

Зеленчуците са разделени на 2 полюса – такива, които са много полезни и други, които могат значително да навредят. Листните зеленчуци, като маруля, спанак и броколи, са богати на витамин К и помагат за кръвосъсирването, нещо което кръвна група 0 се нуждае. От друга страна патладжаните и картофите могат да причинят артрит, а царевицата диабет и затлъстяване. Ограничете консумацията също на авокадо, маслини и култивирани гъби.

Изборът на плодове е богат. Най-полезни са повечето сини, тъмночервени и яркочервени плодове. Тяхната консумация предизвиква алкална реакция в стомаха и уравновесява високата киселинност, която е характерна за кръвната група. По тази логика ограничете портокалите, мандарините и ягодите, както и всички кисели подправки. Къпините пък затрудняват храносмилането, а пъпешите съдържат плесени, към които има свръхчуствителност.

 

ХРАНЕНЕ ЗА КРЪВНА ГРУПА А

Притежателите на тази кръвна група са единствените, които могат да станат вегетарианци без да си създадат здравословни проблеми. Техните прадеди са първите земеделци и вегетарианският начин на хранене им е в кръвта. Това не означава да отписват месото, тъй като умерени количества пилешко и пуешко няма да им навредят, напротив! Но трябва да отстранят всички други месни продукти, тъй като не се храносмилат пълноценно, отлагат се като мазнини и се натрупват токсини. Други храни, съдействащи за наднормено тегло са зрелият боб, повечето млечни продукти и пшеницата.

Рибата и морската храна също може да се консумира умерено, като се избягват белите риби писия и камбала.

Както и при кръвна група 0 от млечните продукти могат да се включат обезмаслено кисело мляко и извара. Същото важи и за яйцата.

Ядките и семената представляват важен източник на белтъчини. Най-полезни са фъстъците и тиквените семки, а трябва да се избягват бразилски орех, кашу и шам-фъстък.

Както споменах по-горе, зрелият боб се отразява негативно върху теглото, но това не важи за всички бобови култури. Лещата, другите видове боб, граха, заедно със соята също са основни белтъчни източници.

Освен пшеницата, повечето въглехидратни храни са подходящ избор. Но въпреки, че кръвна група А е с преобладаващ въглехидратен метаболизъм, с тях не бива да се прекалява.

Зеленчуците са от жизнено значение и трябва да се консумират често от тази кръвна група. Изключение правят доматите, чушките, картофите, маслините, зелето, патладжаните и култивираните гъби.

От плодовете трябва да се избягват банани, портокали, мандарини, манго и пъпеш.

 

ХРАНЕНЕ ЗА КРЪВНА ГРУПА Б

Храненето за кръвна група Б включва най-голямо разнообразие от храни, но по принцип е сравнително рядко срещана за територията на страната ни. Това се потвърждава и от работата ми с клиенти – най-малко хранителни режими съм изготвял за хора с Б кръвна група.

Въпреки разнообразието не са малко и храните, които трябва да се избягват. Пилешкото месо, царевицата, елдата, лещата, фъстъците и сусамовото семе, съдържат лектини потискащи метаболизма. От друга страна зелените зеленчуци, яйцата и нискомаслените млечни продукти помагат на хората от кръвна група Б да се справят с излишните килограми. Всъщност единствено за тях млечните продукти могат да се считат за полезна храна. Това не може да се каже за ядките и семената обаче. Повечето от тях нарушават производството не инсулин. Все пак умерени количества от бадеми, орех и бразилски орех няма да навредят.

От друга страна морските продукти много полезна храна. Изключение правят морските животни с черупки, като омари, миди, скариди и други.

Както споменах лещата не е подходяща, но менюто може да се разнообразява с други варива, като зрял боб и грах.

За източник на качествени въглехидрати може да се избира между овесени ядки, бял и кафяв ориз, но да се избягват големи количества пшеница, ръж и елда.

Малко са зеленчуците, които кръвна група Б трябва да отбягва и това са домати, маслини, тиква и репички. Същото важи и за плодовете. Особено полезен е ананасът, който спомага за доброто храносмилане, а тези които не трябва да консумирате – кокосов орех и нар, едва ли влизат често в менюто.

 

ХРАНЕНЕ ЗА КРЪВНА ГРУПА АБ

Най-младата кръвна група, съчетава в себе си по малко от храненето на кръвни групи А и Б. Сред храните, водещи до забавяне на метаболизма и покачване на теглото са зрелия боб, елда, пшеница, царевица и червено месо. Трябва да ограничите употребата на тези храни, ако искате да сте стройни, за сметка на увеличената консумация на морска храна, зелени зеленчуци и обезмаслени млечни продукти.

Освен червено месо не се препоръчва и пилешко, нещо наследено от кръвна група Б, но може спокойно да доставите необходимия си животински протеин от пуешко месо, яйца и млечни продукти и различни видове морска храна. От последните избягвайте черупчестите, както писия и камбала.

Внимавайте с повечето ядки, но може да приемате малки количества фъстъци, орехи, бадеми, бразилски орех и кашу.

Зрелия боб задържа метаболизма, но другите варива може да се консумират без проблем. За източници на въглехидрати се придържайте към препоръките за кръвна група Б.

От плодовете и зеленчуците се въздържайте от авокадо, чушки, репички, черни маслини, банани, манго, нар и портокали.

След всичко прочетено дотук въпросът, който сигурно изниква е: „Ще отслабна ли ако се храня по препоръките за моята кръвна група?”. Истината е, че с каквото и да се храните, ако то е в прекомерни количества и водите заседнал начин на живот ще напълнявате. Но според авторите, ако приемате храните подходящи за кръвната ви група в подходящите количества и пропорции и спазвате и останалите препоръки за здравословното хранене, резулатът ще е по-стройна визия, здраве и добро самочуствие. Дали е вярно – разберете сами.


Сподели
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.